Αθλητικά

Έλληνες του εξωτερικού: Συνεχίζει να… πυροβολάει ο Στέφανος Τζίμας με τη φανέλα της Νυρεμβέργης

Ήταν να μη πάρει φόρα ο Στέφανος Τζίμας στη Bundesliga 2 και τώρα… πιάστε τον. Ο 18χρονος επιθετικός που αγωνίζεται ως δανεικός από τον ΠΑΟΚ στο εξωτερικό και τη Νυρεμβέργη πέτυχε ακόμη δύο γκολ για την ομάδα του, οδηγώντας την σε θρίαμβο με 0-4 στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ.

Πετάει… φωτιές στο εξωτερικό ο Στέφανος Τζίμας με τη Νυρεμβέργη

Πρόκειται για έναν από τους πιο ταλαντούχους ποδοσφαιριστές της γενιάς του και η μετακόμιση του στη Γερμανία μόνο σε καλό μπορεί να του βγει. Ο Στέφανος Τζίμας άφησε τον ΠΑΟΚ για να βρεθεί στη Bundesliga 2 με στόχο να πάρει χρόνο που χρειάζεται στα πόδια του.

Η Νυρεμβέργη τον υποδέχθηκε με ανοιχτές αγκάλες και ο τεράστιος Μίροσλαβ Κλόζε τον έχει κάνει ήδη να εξελιχθεί ιδιαίτερα, βάζοντας καινούργια στοιχεία στον τρόπο παιχνιδιού του. Μπορεί να έχασε δύο αγώνες λόγω τιμωρίας αλλά επέστρεψε σε εξαιρετική κατάσταση.

Αφού σκόραρε στον αγώνα με την Πρόισεν Μίνστερ και έδωσε τη νίκη με 3-2, επόμενο… θύμα του η Γκρόιτερ Φιρτ, με τη Νυρεμβέργη να κάνει πάρτι εκτός έδρας και τον Έλληνα σέντερ φορ να πετυχαίνει το 0-2 με απίστευτο τακουνάκι στο 17ο λεπτό.

Ο Τζίμας δε σταμάτησε εκεί και στο 34ο λεπτό, εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων στην προσπάθεια του Τζούστβαν και πήρε το… ριμπάουντ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3 της ομάδας του.