Αθλητικά

Super League II: Με το δεξί η Καλαμάτα στη – Κέρδισε στα Χανιά με 1-2

Με την υπογραφή του Νικολά Ντιγκινί στις καθυστερήσεις του αγώνα η Καλαμάτα πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα της Super League, επικρατώντας των Χανίων με 1-2.

Τα Χανιά ήταν ανώτερα στο πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγήθηκαν με τον Τσέλιο, όμως η Καλαμάτα έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη και έφτασε στην ανατροπή, με 1-2.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 23ο λεπτό με κεφαλιά του  Τσέλιου, δείχνοντας διάθεση να πάρουν το πρώτο τρίποντο. Η Καλαμάτα ,όμως επέστρεψε πιο καλά συγκεντρωμένη στην επανάληψη, ισοφάρισε στο  76ο με τον νεοαποκτηθέντα Τζόναθαν Μόρσει με σουτ και στο 92΄το σουτ του Ντιγκινί ήταν αυτό που της χάρισε τους πρώτους βαθμούς.

Η αγωνιστική σεζόν στον Α’ όμιλο άρχισε με το διπλό της ΑΕΚ στην έδρα της Παναχαϊκής με 1-0.

Χανιά (Σπανός): Σαφαρίκας, Στεπίνσκι (82′ Πινακάς), Γκμπενιόν, Γκοράνοφ, Προβυδάκης, Παχής (68′ Αρτουάγκα), Μουνάφο, Λεμονής, Τσέλιος, Μανουσάκης, Μάλτσι (64′ Κόλα).

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Κότσαρης, Ουές (68′ Βασιλαντωνόπουλος), Βαλεριάνος, Στρούγγης, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης (46′ Μουστακόπουλος), Αναστασόπουλος (74′ Γρίβας), Ριένστρα (46΄ Μόρσεϊ), Μορέιρα, Παμλίδης (46′ Ντιγκινί), Αλγκαρανιάς.